Do Chorvatska na kolech!

Ne, skutečně se nemusíte bát. Nebudu vám vyprávět příběh o rodině, která se vydala na dovolenou jen s baťůžkem a trochu lepšími koly. Dnes se budeme bavit o jiných kolech – jsou čtyři a zpravidla uvezou víc, než jen jednu osobu a drobný náklad. Ano, budeme mluvit o cestování autem.

Nejrychleji nebo nejlevněji?

Cestovat se dá různě, hlavně pokud jde o Chorvatsko. Prázdniny už začali a vy byste se měli připravit, že nebudete jediní na dovolené. Češi zpravidla vyjíždí v pátek odpoledne či večer. Taky proto se tvoří kolony před vjezdem do Chorvatska, ve stejný čas tam totiž přijede velké množství lidí.

Určitě již dnes uvažujete, jakou trasu zvolit. Obecně platí, že to může být ta nejrychlejší anebo nejlevnější, anebo to tak úplně není? Nejrychleji znamená po placených úsecích. Taková cesta pak vede směrem na Rakousko, Slovinsko a do Chorvatska. Tato cesta není jen nejrychlejší, ale také asi nejpohodlnější. Rakousko je známé svými, oproti Česku, krásnými cestami a Slovinsko lze projet poměrně v krátkém čase. Vděčit za to můžeme skvělé dálnici, která vede od severu k jihu přes údolí po mostech a skrz skály, díky tunelům. Připlatíte si sice za dálniční známky a v

Chorvatsku za mýtné brány, ale časově je to určitě jasná volba.
Druhá levnější trasa zpravidla vede přes malé vesničky v Maďarsku a pomalou šouravou jízdou přes malé vesničky a rozestavěné cesty dojet až do Chorvatska. Tato cesta je pomalejší, ale za to levnější. Otázkou je, kolik ušetříte na benzínu, když neustále musíte přibrzďovat kvůli vesnicím a zase zrychlovat mimo obec. Trasa ale má své kouzlo. Přeci jen si užijete i něco jiného než jen dálniční pruhy.
Šetřit se dá i s místem, nejlépe tak, že pořídíte střešní nosič a nahodíte na něj vše, co se nevešlo do kufru. Nejčastěji této vychytávce říká rakev, či střešní box. Každá je jinak těžká a má jinou nosnost. Určitě byste měli dbát i na nepromokavost, přeci jen může na cestě pršet a mokré oblečení není na dovolené úplně ideální.

Comments are closed.