Cestování autem, bydlení v autě

Doposud jsme řešili tu variantu, že na dovolenou vyrazíte svým osobním vozem. Naložíte všechny potřebné věci, sbalené kufry a dorazíte k určenému místu ubytování. Někdo ale jezdí na dovolenou svým mobilním hotelem. Jaké je cestování karavanem neboli obytným vozem? Nutno říct, že na řízení ať už osobního auta s karavanovým přívěsem nebo celého pojízdného karavanu jako celku musíte mít zvláštní řidičské oprávnění. Jakmile ho máte a máte i karavan, můžete vyrazit. S čím ale počítat? Jste vysocí – ne všude projedete, zejména některá velká města mohou mít podjezdy omezeny výškově. To se nám stalo například v Marseille v jižní Francii, kam jsme v dobré víře zajeli, ovšem nemohli jsme se vymotat. Kamkoli jsme zahnuli, čela podjezd s výškovým omezením. Po asi hodině a půl bloudění jsme začali být dost zoufalí a byli jsme rádi, že jsme se nakonec z tohoto města s karavanem dostali.

Hygiena

Karavany mají vlastní sociální zařízení a sprchu. Je potřeba pravidelně dotancovávat pitnou vodu, což může být docela problém, ale dá se to zvládnout.
Parkovat jde většinou jen na vyhrazených místech a v kempech. Pokud zastavíte a rozbalíte to tam, kde nemáte, hrozí vám pokuta. Je to vlastně takový trochu cikánský způsob cestování. Ne moc pohodlí, ale zato minimální náklady a můžete poznat kus světa.

Comments are closed.