Autem za cyklo výlety

Na první pohled se sice náš nadpis může zdát poněkud matoucí, ale pravda je, že mnoho nadšenců pro cyklistiku vyráží autem po celé republice, aby mohli na kolech projíždět nová místa a obdivovat krásy naší přírody a kulturních památek. Díky bohaté a frekventovaní síti cyklostezek po celé republice jsme zemí pro cyklisty stvořenou.
Pro cestování autem s koly ovšem potřebujete mít na autě speciální vybavení, stejně jako když v zimě jedete na lyže. S koly máte ovšem více možností. Vozit kola uvnitř auta se nevyplatí, pokud nemáte skutečně prostorný vůz.

V současné době jsou dostupné tři varianty nosičů kol. Jsou jimi nosiče kol na tažné zařízení, na střechu a na zadní dveře. Nosič kol na tažné zařízení vyžaduje, aby bylo auto tažným vybaveno. Jeho výhodou je, že výrazně nezvyšuje spotřebu auta, protože kopíruje jeho linii. Kola tak téměř nevystupují a nezvyšují odpor vzduchu. Oproti tomu jeho nevýhodou je, že zakrývá zadní světla, takže musí mít vlastní elektroinstalaci světel.

Oproti tomu nosiče kol na střechu jsou celkem nenáročné na montáž. Některé jich ale přesto vyžadují, aby bylo odmontováno přední kolo kola, které je pak uchyceno za přední vidlici. Jiné ale fungují standardně uchycením celých kol bez úprav. Nevýhodou je, že se o dost zvýšíte, na což je potřeba brát ohledy při projíždění v nižších místech. Současně se také zvyšuje spotřeba auta. Je také zapotřebí mít na střeše instalovány střešní nosiče.

Jestliže ani jednou součástí nedisponujete (tedy tažným nebo střešním nosičem), existuje ještě třetí alternativa. Tou jsou nosiče kol na zadní dveře. Jedná se o poměrnou novinku. Jejich předností je právě fakt, že se dají nasadit na jakékoli auto. Nezakrývají zadní světla a pouze částečně vyčnívají nad střechu auta.

Comments are closed.