Náhrada škody z povinného ručení

Povinné ručení si zřizuje bez výjimky každý řidič automobilu. Je to nutné zlo, které, kdybychom nezaplatili, nám přinese více problémů a pokut, než naopak. Málokdo ale uvažuje nad tím, že by ho mohl skutečně využít. Přece jen lehké srážky s jinými auty jsou na denním pořádku, proč by se to tedy nemělo týkat i nás? Jakou náhradu škody z povinné ručení můžete uplatnit, vám povíme v několika dalších odstavcích.

Věděli jste, že…?

Pokud se stanete obětí, tedy poškozeným v případě nehody a nikoli viníkem, máte právo uplatnit náhradu hned v několika následujících situacích. V první řadě máte nárok na náhradu škody u věcných škod. Jedná se o událost, kdy vám viník způsobí škodu na majetku způsobenou provozem vozidla. Další uplatnění se může nazývat bolestné, jedná se o náhradu škody na zdraví či v tom horším případě dokonce usmrcení. To, co již není z pouhého vysvětlení slova patrné, jedná se i o náhradu za ztrátu výdělku v době, kdy se musíte léčit a nemůžete pracovat a přinášet do rodiny peníze a také hrazení nákladů na léčení zraněného. Z toho plyne další náhrada, a to ušlého zisku. Což je téměř stejný případ, jako předcházející, jen s tím rozdílem, že se týká především podnikatelů a nikoli zaměstnanců. Mimo samotnou náhradu škody máte právo hradit z povinného ručení také právníka, který vás bude zastupovat u složitějších případů.

Dejte si pozor při sjednávání povinného ručení

Při sjednávání povinného ručení si předem pořádně přečtěte jeho plnění. Dejte si pozor především na limity náhrad. V okamžiku, kdy se stanete viníkem u dopravní nehody a váš limit bude natolik nízký, že vznikne částka, která ho přesáhne, budete muset rozbít prasátko a zbylou částku doplatit ze svého. Myslete na to, že povinné ručení nehradí vše. Jedná se pouze o základní nebezpečí, která by vás mohla postihnout. Proto se porozhlédněte i po dalších pojištěních, jako je například havarijní pojištění , které by vám mohlo v případě dopravní nehody uchránit před velkými finančními výdaji.

Comments are closed.