Na dovolenou s koly? Jedině s bezpečným střešním nosičem.

Vyšší cena nosičů kol neznamená automaticky i vyšší kvalitu. Pokud se rozhodnete koupit si střešní nosič, je zapotřebí dbát na jeho bezpečnost. Myslete na to, že s koly na střeše či připojenými na tažném zařízení, budete možná nucení vyhýbat se jiným vozům či překážkám, prudce brzdit a v tom horším případě můžete i narazit do překážky. Proto je dobré vědět, jak se střešní nosič a kola na něm v takových situacích zachovají.

Ptejte se na střešní nosiče

Ať už vybíráte střešní nosič online nebo v kamenném obchodě, nebojte se zeptat. V online obchodě není problém zapnout chat, či poslat e-mail. Tak či tak požadujte informace o nosnosti a možnosti manévrování s připevněným střešním nosičem. Kvalitní střešní nosiče zvládnou vibrace, které způsobuje hrbolatá cesta. Ty nekvalitní mohou způsobit uvolnění upínacího mechanismu a nosič pak sklouzne na vozovku spolu s koly upevněnými na něm. V lepším případě se neuvolní celý nosič, ale jen kola. Nosiče by měli obstát i zkoušku prudkého brzdění. Nekvalitní střešní nosiče mohou špatně zvládat i manévrování. V tom nejhorším případě může dojít k ohnutí nosiče a uvolnění kol. V těchto okamžicích hrozí nebezpečí poškození automobilu, v případě, že kolo z auta nekontrolovatelně spadne. Další nebezpečí může hrozit při městském nárazu do překážky, kdy by se mohlo kolo uvolnit a zranit lidi kolem něj.

Jak předejít nehodě s nosičem na střeše

Zárukou bezpečnosti jízdy se střešním nosičem nemusí být cena. Právě naopak, levnější střešní nosiče mohou mnohdy dosahovat vyšší kvality. Přesto se v prodejně ptejte na bezpečnostní parametry nosičů, ať víte, co kupujte. Na samotné vozovce se držte několika následujících rad:

  • nepředjíždějte ve vysoké rychlosti a na nepřehledném úseku
  • držte si nižší rychlost
  • občas zkontrolujte upevnění nosiče
  • vyhýbejte se rozbitým silnicím

Comments are closed.